ТЕЗИ  СОЦІАЛЬНИХ ІНІЦІАТИВПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ВІКТОРА ЮЩЕНКА

Протягом 2005-2006 років в результаті запровадження низки ініціатив Президента України відбулось реальне покращення соціально-економічної ситуації у державі.

З 2005 року значно збільшились розміри всіх видів державної соціальної допомоги, пенсій, стипендій, заробітних плат, грошового забезпечення військовослужбовців. За період 2005 – 2007 років Мінімальна заробітна платня зросла майже вдвічі, середня заробітна платня зросла більше ніж удвічі, на 75% ми за два роки змогли підвищити пенсії, у 3,5 разу зросла допомога дітям-інвалідам та інвалідам з дитинства. щонайменше вдвічі зросли розміри пенсійних виплат, посадових окладів вчителів, лікарів, всіх працівників бюджетної сфери.

Проте урядова соціальна політика останніх восьми місяців характерна своєю безсистемністю та недалекоглядністю.

Незважаючи на різні гучні заяви урядовців, основні соціальні стандарти все ще не забезпечують нормальні умови проживання для більшої частини українських громадян. Як наслідок – кризові тенденції тривають.

Так зокрема, запровадження у 2005 році одноразової допомоги при народженні дитини в розмірі 8,5 тис. грн. стало одним із чинників зростання народжуваності у 2006 р. на 8%. Разом з тим, в країні залишається надзвичайно гострою соціально-демографічна ситуація.

Особливо гостро її негативні наслідки будуть помітними у середньо- та в довгостроковій перспективі.

Ø Смертність населення майже вдвічі перевищує народжуваність. В середньому кожен рік населення України зменшується на 300 тис.

Ø За прогнозами Організації Об’єднаних Націй населення України у 2015 році може зменшитись до 41,8 млн. чол., або більше ніж на 5 млн. чоловік, а за оцінками вітчизняних демографів – у 2050 р. населення може зменшитись – до 35 млн. чоловік;

  • – За прогнозами ООН

o Рівень мінімальної заробітної плати залишається значно нижчим за розмір прожиткового мінімуму для працездатного населення. Якщо у 2005 році таке співвідношення складало 73%, то в 2007 р. досягне лише 81%;

o При нинішньому середньомісячному рівні мінімальної заробітної плати в 420 грн., її погодинний рівень становить 2,71 гривень, а в розрахунку на 8 годинний робочий день – 19,28 гривень.

Довідково: у Польщі мінімальний рівень заробітної плати в розрахунку на робочий день у 2005 році становив 34,5 дол., Словаччині – 33,6, Франції – 52,7, Ірландії – 58,0 доларів.

o Згідно з даними Міжнародної Організації праці за рівнем оплати праці Україна в Європі займає третє з кінця місце (нижче лише Молдова та Албанія).

Низька вартість робочої сили, поширення бідності серед працюючих призвела до високих масштабів трудової міграції. Всього кількість українських трудових мігрантів за різними оцінками складає біля 4,8 млн. осіб.

Особливу стурбованість викликають негативні тенденції, останнього півріччя:

        З початку 2007 року має місце більш ніж подвійне зниження динаміки реальних доходів та реальної заробітної плати громадян.

Довідково: приріст реальних доходів населення: серпень 2006 року -18,9%, квітень 2007 року – 10,5%;

       Приріст реальної заробітної плати серпень 2006 року - 22%, квітень 2007 року – 11,9%;

     Як наслідок такої ситуації: більше половини населення України вважає себе бідними. За результатами соціологічних обстежень, проведених в квітні 2007 р. 18,4% громадян вважає, що у них немає можливості купувати навіть необхідні продукти, 35,5% - що їм вистачає лише на продукти харчування та покупку недорогих товарів поточного попиту. Разом така група населення складає 53,9%. 38,3% опитаних відповіли, що на життя їм вистачає, але покупка предметів довготривалого використання є практично неможливою.

        Зважаючи на такі загрозливі тенденції перший блок ініціатив Президента України стосується реального підвищення заробітних плат.

         ПЕРША ІНІЦІАТИВА.

        З 1 січня 2008 року мінімальна заробітна плата в Україні має бути встановлена на рівні 500 гривень (проти 460 грн. у жовтні 2006 року). У 2009 році мінімальна заробітна плата має досягнути рівня прожиткового мінімуму для працездатної особи. Підвищення мінімальної заробітної плати торкнеться понад 15 млн. працюючих громадян.

        ДРУГА ІНІЦІАТИВА.

За ініціативою Президента України Єдина тарифна сітка (ЄТС) оплати праці для працівників установ освіти, культури, охорони здоров’я, науки тощо у повному обсязі має бути введена до кінця 2008 року.

Підвищення заробітних плат саме цим категоріям населення продиктовано явно заниженими умовами оплати праці працівників освіти, культури, охорони здоров’я, науки та соціального захисту населення. Середньомісячна заробітна плата працівників бюджетної сфери складає лише 70-75% до середнього рівня в економіці.

ющенко
  Довідково: ЄТС була затверджена Кабінетом Міністрів України ще у серпні 2002 року. Проте не була введена в дію, через відсутність фінансового забезпечення.

Перший етап ЄТС було запроваджено за ініціативою Президента України лише з 01.09.2005.

  Другий етап ЄТС запроваджено з 1 червня 2007 року. Це дасть можливість у червні-грудні 2007 року підвищити посадові оклади в середньому на 20-25%.

Очікувані результати:

Внаслідок введення другого і третього етапів ЄТС, нових розмірів мінімальної заробітної плати, загальне підвищення заробітної плати бюджетникам протягом 2007 – 2008 років може становити до 65-70%. Таке підвищення зарплат торкнеться більш ніж 3 млн. наших громадян, що буде значним кроком у соціальній підтримці освітян, науковців, медиків, соціальних працівників та інших категорій бюджетників.

Разом із підвищенням заробітних плат бюджетникам планується зберегти діюче співвідношення із заробітними платами інших категорій працівників, оплата праці яких здійснюється не на основі ЄТС: військовослужбовцям, працівникам правоохоронних органів, установ Національної академії наук, працівникам державних підприємств, Національних компаній, інших установ та організацій.

Пропорційно заробітним платам має відбутися підвищення пенсій та розмірів державних соціальних допомог. Біля 19 млн. громадян отримають підвищені виплати.

ТРЕТЯ ІНІЦІАТИВА.

Окрема ініціатива Президента України стосується підтримки сільської інтелігенції. Держава має зробити реальні кроки до залучення фахових спеціалістів до села. На жаль негативні тенденції втечі молоді із села в пошуках кращої долі в місті продовжуються і до цього часу. Як наслідок, дитячі садки, школи, заклади культури, фельдшерсько-акушерські пункти є не укомплектованими, і це прямо впливає на низьку якість життя на селі.

Саме тому пропонується установити надбавку до посадового окладу у розмірі 20% працівникам установ освіти, медицини, соціально-культурної сфери на селі з 1 січня 2008 року. Збільшення заробітних плат стосуватиметься 1,2 млн. наших співгромадян.

ЧЕТВЕРТА ІНІЦІАТИВА.

Розмір грошового забезпечення для військовослужбовців строкової служби складає від 51 грн. до 81 грн. Зазначений рівень грошового забезпечення не забезпечує навіть мінімальні потреби військовослужбовця Загальноєвропейська форма служби у збройних силах ставить перед нашою державою необхідність і значного підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, в першу чергу це стосується біля 60 тисяч військовослужбовців строкової служби. Саме тому наступна ініціатива Президента України стосується підвищення рівня грошового забезпечення для військовослужбовців строкової служби у 2 рази з 1 січня 2008 року.

Реалізація ініціативи Президента України дасть можливість поліпшити престиж військової служби та забезпечити поліпшення рівня забезпечення військовослужбовців, оскільки грошове забезпечення буде складати 102 – 162 грн..

        П’ЯТА ІНІЦІАТИВА.

        У 1990 році на 1000 жінок в Україні число народжених дітей складало близько 1800 чол., у 2005 році – лише 1200. Для того, щоби лише забезпечити баланс по лінії смертність-народжуваність необхідно, щоб в 10 українських сім’ях було щонайменше 22 – 24 дитини.

З метою поліпшення демографічної ситуації в державі Президент України пропонує з 2008 року запровадити нові збільшені розміри допомоги при народженні другої і наступних дітей – 15 тис. грн.

Підвищений розмір допомоги щорічно будуть отримувати щонайменше 200 тис. родин.

        ШОСТА ІНІЦІАТИВА.

Багатодітні сім’ї залишаються найбільш уразливими в сучасних соціально-економічних умовах.

Довідково: в Україні налічується приблизно 13,5 млн. сімей, з них 396,2 тис. родин є багатодітними (з них мають: 3-х дітей – 298,4 тис. сімей; 4-х – 63,9 тис. сімей, 5 і більше – 33,9 тис. сімей (у тому числі понад 1,7 тис. сімей мають 10 і більше дітей).

40% сімей з двома дітьми живуть за межею бідності, а з трьома і більше дітьми за межею бідності живуть біля 64% сімей.

Найгострішими проблемами таких родин залишаються забезпечення житлом, низький матеріальний достаток родин, отримання дітьми освіти.

Президентом України запропоновано підвищити розмір допомоги на дітей багатодітних сімей з 50% прожиткового мінімуму для відповідного віку дитини (235-297,5 грн. ).

Проблема: На сьогодні соціальний захист дітей багатодітних сімей є недостатнім. Так, багатодітна сім’я має право на допомогу як малозабезпечена, якщо доходи на працездатну особу складають у місяць менше 121 грн., а на непрацездатну дитину менше 205 грн. Максимальний розмір допомоги складає відповідно 91 грн. і 154 грн. Зазначені розміри допомоги зменшуються у залежності від суми фактичного доходу на одного члена сім’ї. У даний час багато сімей не отримують зазначену допомогу із-за низького рівня гарантованого забезпечення прожиткового мінімуму.

Наприклад, якщо сім’я має двох батьків та четверо дітей від 6 до 15 років, то при доходах сім’ї 1165 грн., що складає на одного члена сім’ї лише 177 грн. у місяць, допомога не виплачується.

Зазначена ініціатива Президента України вдвічі збільшує поріг надання державної соціальної допомоги для багатодітних родин. Позитивом є те, що зазначена допомога виплачується безпосередньо у грошовій формі.

Також пропонується законодавчо запровадити з 2008 року такі додаткові соціальні гарантії багатодітним сім’ям:

  1. Позачергове надання соціального житла сім’ям та одиноким батькам, які мають п’ятьох і більше дітей, а також у разі одночасного народження трьох і більше дітей;
  2. Забезпечення пільгових умов вступу та звільнення від плати за навчання в навчальних закладах усіх рівнів дітей з багатодітних родин, які мають п’ятьох і більше дітей;
  3. збільшення надбавки до пенсії за особливі заслуги на п’ятнадцять відсотків (з 20-25 % до 35-40% від нарахованої основної пенсії) матерям, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, та жінкам, відзначеним почесним званням України “Мати-героїня”. СЬОМА ІНІЦІАТИВА.

Пропонується також встановити для сиріт – студентів вищих навчальних закладів, учнів профтехучилищ підвищені стипендії на рівні двох прожиткових мінімумів з 1 січня 2008 року.

У даний час студентам вищих навчальних закладів, які є сиротами і знаходяться на повному державному утриманні, може бути виплачена стипендія ( в залежності від успішності) у розмірі академічної стипендії, збільшеної на 50%. Це складає з 1 квітня 2007 року від 212 до 265 грн..

Встановлення розміру стипендії для студентів або учнів сиріт на рівні подвійного прожиткового мінімуму дасть можливість сиротам отримувати стипендію в сумі 1064 грн. Такі підвищення отримають понад 22 тис. студентів та учнів-сиріт.

       ВОСЬМА ІНІЦІАТИВА.

В Україні склалась ситуація, коли громадяни, які чесно працювали все своє життя, сьогодні не в змозі самостійно забезпечити мінімально прийнятний рівень життя.

Це в першу чергу пов’язано із недосконалістю чинного законодавства та фактичним зупиненням проведення пенсійної реформи.

Президентом України пропонується підвищити трудові пенсії за рахунок збільшення коефіцієнта страхового стажу з 1 до 1,35% з 1 січня 2008 року. Це дозволить частково подолати «зрівнялівку» у пенсійному забезпеченні громадян.

Нині діюча ситуація призводить до того, що, приміром, лікарю-хірургу, який має заробітну плату 1000 грн. при стажі роботи 37 років нараховується трудова пенсія у розмірі 370 грн.. Згідно із законодавством такому лікарю-хірургу буде призначена мінімальна пенсія за віком у розмірі 406 грн., а з урахування доплати за додатковий стаж пенсія складе 418 грн. Таку ж мінімальну пенсію за віком у розмірі 406 грн. буде призначено двірнику, який мав заробітну плату, наприклад, 500 грн. і стаж роботи 25 років. З урахуванням надбавки за зверх стаж загальна пенсійна виплата двірнику складе 412 грн.

Реалізація ініціатив Президента України призведе до того, що для вищенаведеного лікаря-хірурга пенсійна виплата складе 764 грн. Для двірника ж пенсійна виплата складатиме 419 грн.

Трудові пенсії будуть перераховані біля 13,2 млн. пенсіонерів.

        Прогнозується, що середній розмір пенсій у 2008 році, з урахуванням ініціативи Президента України, складе біля 760 грн. (проти 580 грн. на кінець поточного року). Зростання пенсії у 2008 році прогнозується на рівні 30-35% відносно 2007 р.

        ДЕВ’ЯТА ІНІЦІАТИВА.

     Президент України пропонує владі повернутися обличчям до сільської медицини. Фельдшерсько-акушерські пункти, сільські медичні амбулаторії не забезпечені навіть мінімальним набором сучасного обладнання, ліками. Сільській лікар на в змозі надати швидку медичну допомогу людині. За даними експертів 60-65% смертей на селі є передчасними, тобто такими, що можна було уникнути при наданні вчасної і кваліфікованої медичної допомоги. Саме тому протягом 2008 року необхідно забезпечити кожний ФАП або сільську медичну амбулаторію щонайменше одним легковим автомобілем для надання швидкої допомоги.  Всього в Україні налічується біля 16 000 ФАПів та сільських амбулаторій.

     Реалізація всіх зазначених ініціатив потребує значних фінансових ресурсів, які можуть бути мобілізовані за рахунок підвищення ефективності виробництва, унеможливлення фактів приховування податків і зборів, перекриття шляхів контрабанди, припинення продажу за безцінь державного майна тощо. Наявність коштів на соціальні програми підтверджує і той факт що протягом останніх трьох місяців за наполяганням Президента України було внесено змін і доповнень до державного бюджету України на посилення соціального захисту громадян біля 10 млрд. гривень.